Mörkblå botten med polykroma botehmönster i rader, bönenisch, djur och datering 1328 /1910. Benvit huvudbård med botehranka och inskription.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, smärre lagningar, obetydlig malskada. Kortsidorna har några skador och revor.
1328 AH/1910 AD.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 238-239.