Mörkblå botten med polykrom medaljong, träd, blommor, granatäpplen och hörnornament. Bred rödmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka, fåglar och djurhuvuden.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Sidorna med smärre skador.