Benvit botten med polykromt blom- och spaljémönster samt bönenisch och datering 1231. Rödmelerad huvudbård med växtdekor.
Något slitage och smutsig, ställvis något missfärgad, smärre lagningar, trampveck. Tre hörn skadade.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, färgplansch 237.