Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
646. BORDSUR, av David Lestourgeon. London, tidigt 1700-tal. Barock.
646. BORDSUR, av David Lestourgeon. London, tidigt 1700-tal. Barock.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
816. TESERVIS, tre delar, av Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
816. TESERVIS, tre delar, av Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
319. ELIAS MARTIN. Olja på duk.
319. ELIAS MARTIN. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1178. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.02 ct, i form av hjärta.
1178. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.02 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
612A. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
612A. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. SEMIANTIK TÄBRIS. 381,5 x 280,5 cm.
301. SEMIANTIK TÄBRIS. 381,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
684. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
684. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
805A. IKON, Ryssland 1800-tal.
805A. IKON, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152A. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
152A. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
392A. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, 1600/1700-tal.
392A. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1516. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1516. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1270. SOLSKIVA, nefrit. Arkaiserande.
1270. SOLSKIVA, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1269. KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.
1269. KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1484. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1484. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
157. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
157. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
158. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
158. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
881. GRÄDDSNÄCKA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1779. Rokoko.
881. GRÄDDSNÄCKA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1779. Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. KANNA, otydlig mästarstämpel, Breslau 1776-1791.
877. KANNA, otydlig mästarstämpel, Breslau 1776-1791.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
908. FAT, ett par, märkta Breymann, Dresden 1825.
908. FAT, ett par, märkta Breymann, Dresden 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
893. LJUSSTAKAR, ett par av Johann Rudolf Haller, Augsburg 1801.
893. LJUSSTAKAR, ett par av Johann Rudolf Haller, Augsburg 1801.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
551. BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
551. BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
329. Lars Henning Boman Tillskriven, Stilleben med druvor, krus och döda fåglar.
329. Lars Henning Boman Tillskriven, Stilleben med druvor, krus och döda fåglar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1162. RING, briljantslipad diamant 1,15 ct.
1162. RING, briljantslipad diamant 1,15 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. Axel Lindman, Vy över Nice, Frankrike.
25. Axel Lindman, Vy över Nice, Frankrike.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Per Ekström, Gaustafjell, Norge.
69. Per Ekström, Gaustafjell, Norge.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. RESELJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1796. Gustavianska.
892. RESELJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1796. Gustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. Elsa Beskow, "J-julgran och Y-yxa".
48. Elsa Beskow, "J-julgran och Y-yxa".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
422. Jan Wijnants Tillskriven, Dynlandskap med fiskare.
422. Jan Wijnants Tillskriven, Dynlandskap med fiskare.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1134. ARMBAND, ametister samt briljantslipade diamanter, tot. 1.64 ct.
1134. ARMBAND, ametister samt briljantslipade diamanter, tot. 1.64 ct.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1143. ARMBAND, guld med turkoser, 1950-tal.
1143. ARMBAND, guld med turkoser, 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Elsa Beskow, "Lisas framtidsplaner".
127. Elsa Beskow, "Lisas framtidsplaner".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. Elsa Beskow, Flicka vid rödvinbärsbuske.
123. Elsa Beskow, Flicka vid rödvinbärsbuske.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Elsa Beskow, "Lisas framtidsplaner".
126. Elsa Beskow, "Lisas framtidsplaner".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1374. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1374. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1324. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1324. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
593. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
593. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
346. Carl Johan Fahlcrantz, Skymningslandskap med ruiner.
346. Carl Johan Fahlcrantz, Skymningslandskap med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. Carl Johan Fahlcrantz, Torstein Vikingsons gravhög på Framnes.
342. Carl Johan Fahlcrantz, Torstein Vikingsons gravhög på Framnes.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. Charles Grandon, Jacob och Rebecka vid brunnen.
441. Charles Grandon, Jacob och Rebecka vid brunnen.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
910. SALTKAR ett par, av Anders Stafhell, Stockholm 1774. Rokoko.
910. SALTKAR ett par, av Anders Stafhell, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1293. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1293. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
375. Jan Asselyn Hans efterföljd, Avsittningen.
375. Jan Asselyn Hans efterföljd, Avsittningen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
656. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.
656. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
486. SEKRETÄR. Tyskland 1700-tal.
486. SEKRETÄR. Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
836. CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
836. CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
667. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
667. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1517. SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1517. SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
926. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.
926. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1370. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1370. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
725. GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
725. GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
887. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
887. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
981. ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
981. ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
624. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
624. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
628. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
628. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
352. Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.
352. Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
334. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.
334. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
248. SEMIANTIK HERIS. 341 x 272 cm.
248. SEMIANTIK HERIS. 341 x 272 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1067. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
1067. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1160. COLLIER, olika slipade kunziter i handgjorda fattningar i lång kedja.
1160. COLLIER, olika slipade kunziter i handgjorda fattningar i lång kedja.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1185. COLLIER, ovala fasettslipade oranga safirer, tot. 44 ct.
1185. COLLIER, ovala fasettslipade oranga safirer, tot. 44 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
322. Carl Peter Mazer, "Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842).
322. Carl Peter Mazer, "Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1182. RING, smaragd med antikslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1182. RING, smaragd med antikslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
311. Karl Fredrik Brander, "Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762).
311. Karl Fredrik Brander, "Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1537. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1537. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK