Svärtat fodral. Beslag av förgylld mässing. Urtavla märkt "D Lestourgeon London". Urverk märkt "David Lestourgeon London" (mästare 1698-1731). Med datum. Spelverk med fem klangskålar. Höjd 40, längd 27 cm. Pendel medföljer.
Skador, dekordelar saknas, kompletteringar, senare pendelupphängning.