Benvit botten med stor polykrom blomvas, blommande träd med fåglar, hjortar och rovdjur. Bred vinröd huvudbård med blommande träd, fåglar, hjortar, harar och ormar.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, lagning. Sidorna med trampveck och smärre skador.