Polykromt trädgårdsmönster med träd och blommor. Bred vinröd huvudbård med blomranka och kartuscher med palmetter.
Obetydligt slitage, smärre fläckar varav en lite stel. Långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida med obetydliga malskador.