Gosse med hund
Skulpturer, 2 st / Eldhund. Gossen signerad G. Sprinchorn samt med gjutarstämplar H. Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 32 resp. 33, längd 35 cm.
Tidigare i konsul och fru Hjalmar Wicanders samlingar, Lusthusporten, Djurgården, Stockholm.
Ernst Malmberg, 'Konsul och fru Hjalmar Wicanders hem, Lusthusporten på Kungl. Djurgården', artikel i "Svenska hem i ord och bilder" (red. Albin Roosval), 1924, avbildade i interiörbild halvsida, sid 197 ("Fru Wicanders skrivrum").