Ett stycke Stockholmshistoria – Sirishov på kungliga Djurgården F514

Välkomna till en temaauktion med allt från salonger till vardagens bruksföremål blandat med inredning från livet i en sommarvilla, med samlingar av flera generationers blandade smak. I ensamt majestät har Sirishov speglat sig i Djurgårdsbrunnsvikens vatten och kittlat fantasin hos flanörer under århundraden. Ett Törnsrosaslott som blivit nästan lika synonymt med siluetten av Djurgården som Gröna Lunds attraktioner som skeppet Wasas master.

Sirishov har en lång historia och går att spåra tillbaka i tiden till 1687, då med namnet Kossvatorpet. Vid 1700-talets slut köpes huset, som då hette Matshof, av hovmannen Sten Abraham Piper. Det är han som döper om huset till Sirishov efter sin favorithund Siri. Mellan åren 1808 och 1862 ägs Sirishov av medlemmar ur kungahuset, först Gustav IV Adolf, därefter Karl XIV Johan och Oscar I som testamenterar det till änkedrottning Josefina.

1866 köps Sirishov av bankdirektör A. O Wallenberg som kom att tillbringa alla somrar där. Vid hans död 1886 ärvs det av hans dotter Siri Oxenstierna af Korsholm och Wasa, född i huset och döpt efter villans namn! Därefter har Sirishov stannat inom familjen fram till idag.

När så nu Sirishov byter ägare har Bukowskis fått det stora förtroendet att sälja större delen av inventarierna och för första gången på över 160 år erbjuds en inblick i detta förtrollande hem och en unik möjlighet att förvärva ett stycke historia från fantastiska Sirishov.

Välkommen att utforska föremålen och lägg bud på dina favoriter.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›

159 föremål
Fällbord, Mälardalen, omkring år 1800.
2d 12 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dolkar och svärdsbaljor, 12 delar.
2d 18 tim
2 460 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sidenpaneler, sex stycken, Kina, omkring 1900.
2d 17 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Eldhundar, ett par, barockstil, 1900-tal.
2d 11 tim
300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Stol, Sverige, omkring år 1700, Barock.
2d 11 tim
333 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Trädgårdssoffa, omkring år 1900.
2d 17 tim
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Paraplyställ, omkring år 1900.
2d 17 tim
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lykta, Turkiet, omkring år 1900.
2d 11 tim
800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rökelsekar, brons, omkring 1900.
2d 18 tim
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bakbord, tidigt 1900-tal.
2d 10 tim
Bakbord, tidigt 1900-tal.
350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Trädgårdsfåtölj, 1900-tal.
2d 8 tim
Trädgårdsfåtölj, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Paradtäcke, matelasserat siden, 1700-tal.
2d 13 tim
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Spetsar, 1800-tal och omkring 1900.
2d 9 tim
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bord, omkring år 1900.
2d 12 tim
Bord, omkring år 1900.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Barnbyrå, 1800-talets mitt.
2d 13 tim
Barnbyrå, 1800-talets mitt.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ram barock, 1700-tal.
2d 11 tim
Ram barock, 1700-tal.
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Karmstol, omkring år 1800, Sengustaviansk.
2d 11 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kindjal, 1900-tal.
2d 12 tim
Kindjal, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Brickbord, sent 1800-tal.
2d 13 tim
Brickbord, sent 1800-tal.
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Väggfält, gustaviansk stil, ca 1900.
2d 11 tim
300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Anna Beata af Kleen, Italiensk flicka.
2d 17 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fotogenampel, 1800-tales slut.
2d 9 tim
350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Svensk konstnär, 1800-tal, "Sirishov".
2d 17 tim
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
2d 9 tim
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Spegel empirestil från omkring år 1900.
2d 10 tim
550 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Bricka, 1800-tal.
2d 9 tim
Bricka, 1800-tal.
460 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Trädgårdsurnor, ett par, tidigt 1900-tal.
2d 17 tim
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Trädgårdsurna, tidigt 1900-tal.
2d 8 tim
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Äggställ 1800-tal.
2d 9 tim
Äggställ 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Amplar 4 st 1900-talets början.
2d 13 tim
1 100 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Snörhållare, Eskilstuna, omkring år 1900.
2d 11 tim
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Tvättfat, lergods, 1800-talets slut.
2d 10 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Broderi, 1700/1800-tal i gustaviansk ram.
2d 17 tim
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Urna, sent 1800-tal.
2d 13 tim
Urna, sent 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Piedestal, Jugend, tidigt 1900-tal.
2d 13 tim
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vikskärm, 1900-talets början.
2d 18 tim
Vikskärm, 1900-talets början.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal. Motiv från Pompeji.
2d 10 tim
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Vikskärm, 1900-talets början.
2d 12 tim
Vikskärm, 1900-talets början.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Väggtelefon, 1900-talets början.
2d 11 tim
600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gustaf Adolf Schuknecht, "Utsigt af Stockholm".
2d 11 tim
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fickurställ, 1800-talets andra hälft.
2d 9 tim
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, Jugend, 1900-talets början.
2d 18 tim
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK