Kvadratisk skiva fanerad med alrot. Tredelad fot målad i alrotsimitation. Brännmärkt: "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR : No 982" samt med fragmentarisk Köpings hallstämpel. Längd 84, bredd 83, höjd 72 cm.
Skivan något solblekt. Smärre fanerlagningar. Kompletterad sprintkloss. Helhetsintrycket är gott.