Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

1366 föremål
1038. Vas, guld. Kina/Centralasien 1100-1300-tal.
Klubbat pris
1 300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
1035. Skulptur, förgylld brons. De Sex dynastierna, eller tidigare.
Klubbat pris
740 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
1040. Hårnål, guld. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1037. Askar med lock, två stycken, silver. Tangdynastin (618-906).
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
696. Högbergsgatan brinner.
696. Högbergsgatan brinner.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1247. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
415. Bricka, silver, Holland, kontrollstämpel Rotterdam.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
965. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke (1736-95).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1044. Örhängen, ett par, guld. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
944. Bonadsmålning, Sunnerboskolan, Småland, 1839.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
211. Vinglas, 20 stycken, 1900-talets början.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
959. Helene Schjerfbeck Efter, "Helene Schjerfbeck".
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1131. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1307. Fat, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-66).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
644. Fritz Klimsch, Vilande kvinna med turban (på strand).
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
687. Gudmar Olovson, "L'angoisse" (Ångest).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1094. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1267. Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1110. Jardiniere, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
966. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin with Daoguang mark.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1193. Amittayus, förgylld brons. Troligen Mongolisk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1095. Praktvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
275. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
277. Matta, antik, Bidjov Östra Kaukasus, ca 163 x 115 cm.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
169. Saltkar ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
663. Swans on the pond.
663. Swans on the pond.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
201. Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
133. Bordsur, av André Romain Guilmet (urmakare i Paris 1854-87).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
163. Miniatyrbyrå, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
877. Janus La Cour, Kustlandskap.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
142. Fickur, Schweiz eller Hanau, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1091. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
826. Bruno Liljefors, Skymningslandskap med sträckande svanar.
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
3. Bokskåp, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
725. Wilhelm von Gegerfelt, Flodlandskap.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
936. Pehr Hilleström, "Careln".
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
933. Pehr Hilleström, ”Handlande Vestgötar”.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
949. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1192. Lama, förgylld brons. Tibet, 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK