1211
1562709

Albumblad, två stycken, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 360 - 1 810 EUR
1 480 - 1 970 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter 'Romance of the Western Chamber (Xixiangji). Med figurstaffage i landskap. Samt med inledande sida med kalligrafi och sigill i rött som tyds till Zhengming. Motivets mått 28x30,5 cm. Mått med passepartout utvikt 63x37 cm.

Slitage, revor.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Compare with a complete album sold at Bonhams, Lot 2032,
Chinese paintings, 12 September 2012, New York.