155
1545923

Konsoler, ett par, Stockholmsarbeten i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 280 - 2 730 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Rikt skuren och skulpterad dekor av lejonmaskaron, bladslingor, rocailler och snäckformationer. Höjd 34,5 cm.

Jämför konsolerna med lejonmaskaroner i Sydda rummet på Kina slott: HGK 782, 783, se "Kina slott på Drottningholm", (Allhems: Malmö 1972), sid. 275, modellen avbildad sid. 103, 278.