Förgylld brons samt Gammel Klitt-porfyr från Älvdalens porfyrverk. Ovoid form med uppsvängda grepar i form av vädursmaskaroner, genombrutet lock, på kvadratisk fotplatta och sockel med dekor av kymation. Höjd 37,5 cm.
Nagg... jag fotade naggen för att ha bildbevis.
Upptagen i Porfyrverkets priskurant från 1805 som modell XXVII.