Balusterformad med svagt utsvängd hals samt hänklar i form av stiliserade drakar. Dekor i famille rose-färger föreställande musicerande och dansande elganta damer i palatsträdgård. Insidan och botten turkosglaserad. Höjd 28 cm.
Förgyllning med slitage, hänklar med sprickor.
Property of a private Swedish collection.