Modern Art & Design 656

478 föremål
340. Arne Vodder, vilstol med sidobord, Bovirke, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
362. Alvar Aalto, bordslampa, modell "A704", Valaistustyö, Finland.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
303. Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1948.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
128. Anna Petrus, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927.
Klubbat pris
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
50. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
255. Carl Malmsten, fåtölj, "Redet", Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
227. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
359. Mogens Lassen, tillskrivna, fåtöljer ett par, Danmark 1940-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
267. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
105. Birger Kaipiainen, väggskulptur, fjäril, keramik, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris
360 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
266. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
324. Asea, golvlampa, modell "A5000", Swedish Modern 1940-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
56. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
106. Birger Kaipiainen, stort praktfat, stengods, Arabia, Finland.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
259. skåp, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 150 000 SEK
346. Hans J. Wegner, fåtölj, "Flag Halyard", Getama, Danmark ca 1960.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
133. Uno Åhrén, spegel, Firma Svenskt Tenn, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
297. Otto Schulz, barskåp, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
247. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
170. Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, ca 1940.
Klubbat pris
960 000 SEK
Utropspris
750 000 - 900 000 SEK