golvlampa, modell "2646", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.
Fot och pelare i lackerad metall, skärm i perforerad mässing. Höjd ca 173 cm.
Saknar strömbrytare samt fungerande el. Smärre slitage.
Se modellen avbildad i Bröderna Malmströms metallvarufabriks produktkatalog nr 18, 1940, s. 52.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.