163
1544076

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
176 000 - 264 000 EUR
187 000 - 280 000 USD

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

praktskåp med djur- och växtplanscher, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.

Modell "1140", ek, dörrar och sidor tapetserade med kolorerade gravyrer med fauna och flora ur Friedrich Justin Bertuchs ”Bilderbuch für Kinder”, utgiven 1790-1830, inramade i fält med lister av ek, inredning klädd i björk och furu, inkl två lösa flyttbara hyllplan. Höjd 143,5 cm, bredd 111 cm, djup 41,5 cm.
Detta skåp är sannolikt en specialbeställning. Nyckel finns.

Smärre slitage och små avslag på ek-listerna, en dörrlist ersatt, del av inredning senare.

Proveniens

Sven Nygren (1903-1990), Direktör, redaktör, filmchef m.m i Stockholm. Sven Nygren startade Film AB Lux, där han var VD 1941-1945 och fortsatte senare sin karriär som VD för Fox Film AB 1946-63. Som direktör för Fox Film lyckades Sven få många amerikanska filmstjärnor att resa till Stockholm för filmpremiärer och flera av dessa blev hans vänner.
Därefter i arv.

Skåpet som sannolikt är en specialbeställning har sedan generationer inom familjen kallats "Djurskåpet”.

Modell 1140 formgiven ca 1941 av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Jämför "Apskåpet", sålt på Bukowskis 2022, samma modell men det specialbeställda skåpet var tapetserat med franska gravyrer ur Comte de Buffons klassiska verk "Histoire naturelle".

Formgivare