stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Furu, beslag av järnsmide, låg modell. Höjd 80 cm, sitthöjd 42 cm. Senare sittdynor medföljer.
Slitage, sprickor, en stol bär spår av järnbeslag över ryggen, den andra saknar tre smidda järnbeslag.
Ingick i köp av ett hus i Västergötland år 1956.
Modellen formgiven 1932.