golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, formgiven 1939
Mässing, perforerad skärm, invändigt vitlackerad, ben med flätat naturbrunt läder, rund fot med strömbrytare. Höjd 170,5 cm, skärmens diameter 30 cm.
Smärre slitage och märken, putsad yta. Senare el.
Ritningen till modellen finns i Carl-Axel Ackings arkiv och är daterad 1939.
Även avbildad i Stockholms Hantverksföreningsarkiv.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.