Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
500. Cartier hänge med lejonets stjärnbild.
500. Cartier hänge med lejonets stjärnbild.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
702. Adriaen van Ostade Hans krets, Byslagsmålet.
702. Adriaen van Ostade Hans krets, Byslagsmålet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
825. Wouter Knijff (Knyff) Hans krets, Slott vid vattendrag.
825. Wouter Knijff (Knyff) Hans krets, Slott vid vattendrag.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
898. Johan Krouthén, Sommarlandskap med betande kor.
898. Johan Krouthén, Sommarlandskap med betande kor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
897. Johan Krouthén, Sommarlandskap med stuga, sjö och kor.
897. Johan Krouthén, Sommarlandskap med stuga, sjö och kor.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1315. Golvurna med lock, porslin.  Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1315. Golvurna med lock, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
941. Severin Nilson, Familjebild vid gårdens brunn.
941. Severin Nilson, Familjebild vid gårdens brunn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
520. Cartier Panthère ett par örhängen.
520. Cartier Panthère ett par örhängen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
850 000 - 875 000 SEK
501. Cartier Panthère ring.
501. Cartier Panthère ring.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 700 000 - 1 800 000 SEK
849. Hans Dahl, Höbåten kommer hem.
849. Hans Dahl, Höbåten kommer hem.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
810. Janet Cumbrae Stewart, "The old shawl".
810. Janet Cumbrae Stewart, "The old shawl".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
869. Johan (Giovanni) Richter, San Michele in Isola, Venedig.
869. Johan (Giovanni) Richter, San Michele in Isola, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
697B. Venny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
697B. Venny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
741. Carl Milles, Hind.
741. Carl Milles, Hind.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
821. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
821. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
931. Anders Zorn, "Kusinerna".
931. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
346. Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.
346. Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
511. Armband 18K tvåfärgat guld.
511. Armband 18K tvåfärgat guld.
Klubbat pris 
21 600 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
507. Collier 18K guld.
507. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
25 400 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
681. Skymningslandskap, Glafsfjorden.
681. Skymningslandskap, Glafsfjorden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
571. Fabergé brosch, design Alma Pihl.
571. Fabergé brosch, design Alma Pihl.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
975. Fat, porslin. Qingdynatstin, Qianlong (1736-95).
975. Fat, porslin. Qingdynatstin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
906. "Krigsminister Rappe".
906. "Krigsminister Rappe".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
748. Nils Kreuger, En höprom.
748. Nils Kreuger, En höprom.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
700. Aelbert Cuyp Tillskriven, "Två barn" (Bror och syster).
700. Aelbert Cuyp Tillskriven, "Två barn" (Bror och syster).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
931B. Amalia Lindegren, Italiensk flicka.
931B. Amalia Lindegren, Italiensk flicka.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
606. Ett par örhängen 18K vitguld med droppformade odlade pärlor.
606. Ett par örhängen 18K vitguld med droppformade odlade pärlor.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK