Italiensk flicka
Signerad Am. Lindegren. Blyerts och akvarell på papper lagt på kartong 27 x 20 cm.
Utförd under Amalia Lindegrens vistelse i Rom hösten 1854-juni 1855, där bl. a. hennes kända målning "Flicka med en apelsin” tillkom (Nationalmuseum).