Från omkring år 1800-1850. Indigoblått fält med stiliserad rödmelerade ornament och grönt respektive rödmelerat bönefält. Grönmelerad bård med stora stiliserade ornament.
Slitage, lagningar. En kortsida beskuren.
Anders Hallonstens samling (f. 1941-)