Nr. | Föremål | Klubbat pris |
103 | Rut Bryk, väggreliefer, 2 st, Arabia, Finland 1960-tal. | 11 000 SEK |
104 | Birger Kaipiainen, tebord, Arabia, 1940-tal. | 24 000 SEK |
105 | Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand, 1950-tal. | Återrop |
106 | Birger Kaipiainen, häst med ryttare, Rörstrand 1950-tal. | 130 000 SEK |
107 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 120 000 SEK |
108 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 115 000 SEK |
109 | Birger Kaipiainen, skulptur, i form av blomvas, Arabia, Finland 1960-tal. | 11 000 SEK |
110 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 5 500 SEK |
111 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 13 000 SEK |
112 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-tal. | 85 000 SEK |
113 | Knud Andersen, & ROYAL COPENHAGEN, urna med lock och fot av patinerad brons, Danmark 1900-talets mitt. | 6 000 SEK |
114 | Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A Ramié 315. | 38 000 SEK |
115 | Pablo Picasso, plakett "Joueur de flûte et chèvre", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956. A Ramié 382. | 28 000 SEK |
116 | Pablo Picasso, fat, "Visage barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1959. A Ramié 413. | 36 000 SEK |
117 | Pablo Picasso, fat, "Service visage noir, assiette I", Madoura, Vallauris, Frankrike 1948, A. Ramié 44. | 24 000 SEK |
118 | Pablo Picasso, fat, "Service visage noir", assiette E, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1948, A. Ramié 40. | 20 000 SEK |
119 | Pablo Picasso, plakett, "Personnages et cavailer", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1968. | 16 000 SEK |
120 | Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 160. | 15 000 SEK |
121 | Pablo Picasso, skålfat, "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 172. | 13 000 SEK |
122 | Ferdinand Boberg, bonbonjär, för C.G Hallberg, Stockholm 1909, jugend. Silver, delvis förgyllt, och emalj. | 48 000 SEK |
123 | Sigurd Persson, ljusstakar, ett par, Stockholm 1964, smed Johann Wist. | 42 000 SEK |
124 | Kristian Nilsson, parfymflacon, Stockholm 1981, sterling. | 9 000 SEK |
125 | NILS NISBEL, ljusring för fem ljus, Sigtuna 1982, sterling. | Återrop |
126 | Wiwen Nilsson, armring, Lund, 1943, sterling och bergkristall. | 16 000 SEK |
127 | Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, Lund 1938. | 11 000 SEK |
128 | Wiwen Nilsson, cocktailset, Lund 1946, sterling (cocktailshaker, 10 cocktailglas samt bricka). | 115 000 SEK |
129 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling. | 14 000 SEK |
130 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1964, sterling. | 20 000 SEK |
131 | Wiwen Nilsson, kaffekanna, Lund 1956, sterling. | 80 000 SEK |
132 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld. | 19 000 SEK |
133 | Wiwen Nilsson, collier, Lund 1943, sterling med bergkristall. | 10 000 SEK |
134 | Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, Lund 1943, sterling och bergkristall. | 11 500 SEK |
135 | Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1968, sterling. | 65 000 SEK |
136 | Wiwen Nilsson, ring, 18K vitguld med pärla, Lund 1958. | 8 000 SEK |
138 | Wiwen Nilsson, ring, Lund 1974, 18K guld. | 17 000 SEK |
139 | Wiwen Nilsson, örhängen, ett par, Lund 1970, 18K guld. | 8 500 SEK |
140 | Wiwen Nilsson, ring och broschnål, Lund 1972-73, 18K guld med ametist. | 7 000 SEK |
141 | Wiwen Nilsson, sockerskål och bonbonnière, sterling, Lund 1950. | 11 000 SEK |
142 | Wiwen Nilsson, mjölkkanna, Lund 1955, sterling. | 13 000 SEK |
143 | Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961. | 26 000 SEK |
144 | Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling. | 28 000 SEK |
145 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 168 delar, Lund, olika årtal. | 115 000 SEK |
146 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 60 delar, Lund 1958 (några få delar) samt 1964, sterling. | 48 000 SEK |
147 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1955. | 100 000 SEK |
148 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring, egen ateljé, Stockholm, ca 1952. | 40 000 SEK |
149 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, set om armring, brosch samt örhängen, ett par, egen verkstad sannolikt 1980-tal, sterling. | 9 500 SEK |
150 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med två hängen, egen verkstad,
1980-90-tal, sterling. | 15 000 SEK |
151 | Georg Jensen, kaffe- och teservis, fyra delar, modell "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918-1919, 830/1000 silver, design nr 2 samt 100. | 36 000 SEK |
152 | Georg Jensen, bricka "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 2E. | 46 000 SEK |
153 | Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver, design nr 156 C. | 75 000 SEK |
154 | Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling, design nr 446. | 28 000 SEK |
155 | Georg Jensen, chokladkanna, Paris 1925-26, sterling 950/1000 silver, design nr 15. | 100 000 SEK |
156 | Georg Jensen, bonbonnièrer, ett par, Köpenhamn 1920-tal (en med Köpenhamnsstämpel 1923), design nr 180 C. | 22 000 SEK |
157 | Georg Jensen, bordständare / oljelampa, Köpenhamn 1918, design nr 12, 830/1000. | 4 000 SEK |
158 | Georg Jensen, skål med lock, Köpenhamn 1915-19, 830/1000 silver, | 20 000 SEK |
159 | Georg Jensen, OCH JOHAN ROHDE, nötknäppare, 2 st, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1919-27, 830/1000. | 24 000 SEK |
160 | Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1919, 830 /1000 silver, design nr 133. | 44 000 SEK |
161 | Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-51, design nr 2A och 2C (sockerskål), sterling silver. | Återrop |
162 | Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 19 "Louvre-skålen". | 20 000 SEK |
163 | Georg Jensen, bordsurtout, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design nr 255, | 65 000 SEK |
164 | Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 88. | 20 000 SEK |
165 | Georg Jensen, dubbelskål med lock, Köpenhamn 1919, design nr 81, 830/1000 silver. | 32 000 SEK |
166 | Johan Rohde, barometer, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, design nr 596, sterling. | 48 000 SEK |
167 | Gundorph Albertus, coasters, ett par, "Kaktus/ Cactus" Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design 572 C. | 4 500 SEK |
168 | Gundorph Albertus, bestickuppsättning, 265 delar, "Kaktus", Köpenhamn, flertalet delar 1933-44, sterling. | 65 000 SEK |
169 | Georg Jensen, te- och kaffeservis, 5 delar med bricka, Argenterie d'Art de Georg Jensen, Köpenhamn ca 1930-1938. | 80 000 SEK |
170 | Harald Nielsen, skål med lock och fat, Firma Georg Jensen, Danmark 1933-44, design nr 610, sterling. | 6 700 SEK |
171 | Johan Rohde, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 321 och 321 A. | Återrop |
172 | Johan Rohde, kuverttallrikar, 6 st, Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design nr 587C, sterling. | 32 000 SEK |
173 | Georg Jensen, kaffe- och teservis, 5 delar, Köpenhamn efter 1945, sterling. | 13 000 SEK |
174 | Georg Jensen, bestickuppsättning "Old Danish/Dobbelrifflet", 170 delar, Köpenhamn, efter 1945, sterling. | 45 000 SEK |
175 | Sigvard Bernadotte, såskanna med såssked, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 12 000 SEK |
176 | Sigvard Bernadotte, brevkniv, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling. | 5 500 SEK |
177 | Sigvard Bernadotte, bestickuppsättning, 111 delar "Bernadotte" Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling och delvis rostfritt stål. | 38 000 SEK |
178 | Arno Malinowski, armband, Georg Jensen, Köpenhamn sannolikt 1960-tal, sterling, svenska importstämplar, design nr 110. | 16 000 SEK |
179 | Kay Fisker, kanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn, Danmark 1947, sterling. | 20 000 SEK |
180 | Ibi Trier Mørch, kandelaber "Bølgeslag", för Firma A. Michelsen, Danmark 1951, sterling. | 12 000 SEK |
181 | Tapio Wirkkala, skål, kajak, Hopeakeskus OY, Tavastehus, Finland, 1976, sterling. | 50 000 SEK |
182 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 69 x 151 cm, signerad MMF. | Återrop |
183 | Märta Måås-Fjetterström, VÄVNAD, "Knoppen", gobelängteknik, ca 59,5 x 132,5 cm, signerad AB MMF. | 5 000 SEK |
184 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, VÄVNAD, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 27,5 x 30 cm, signerad AMF, inramad (med ram ca 44 x 43,5 cm). | Återrop |
185 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Korna", rölakan, ca 251 x 142,5 cm, signerat MMF. | 13 000 SEK |
186 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna" gobelängteknik, ca 346 x 247,5 cm, signerad AB MMF BN. | 95 000 SEK |
187 | Barbro Nilsson, MATTA, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 252 x 174 cm, signerad AB MMF BN. | 36 000 SEK |
188 | Barbro Nilsson, MATTA, "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 275,5 x 142,5 cm, signerad AB MMF BN. | 38 000 SEK |
189 | Barbro Nilsson, MATTA, "Hjortron", gobelängteknik, ca 136,5 x 86,5 cm, signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
190 | Barbro Nilsson, MATTA, "Krusbär", gobelängteknik, ca 125 x 60 cm, signerad AB MMF BN. | 6 000 SEK |
191 | Barbro Nilsson, MATTA, "Nejlikan grön", gobelängteknik, ca 279,5 x 219,5 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
192 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, ljus", gobelängteknik, ca 297,5 x 216 cm, signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
193 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga grön", gobelängteknik, ca 246,5 x 170 cm, signerad AB MMF BN. | 55 000 SEK |
194 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, grön", gobelängteknik, ca 253,5 x 177,5 cm, signerad AB MMF BN. | 90 000 SEK |
195 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 327 x 232 cm, signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
196 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 327 x 224 cm, signerad MMF. | Återrop |
197 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 263,5 x 155,5 cm, signerad MMF. | Återrop |
198 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 210,5 x 126 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
199 | MÄRTHA GAHN, MATTA, flossa, ca 310 x 209 cm, signerad MG (Märtha Gahn). Sverige omkring 1930. | Återrop |
200 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vadstena", flossa, ca 257,5 x 209 cm, signerad MMF. | Återrop |
201 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Örtagården", flossa, ca 328,5 x 223,5 cm, signerad AB MMF. | 115 000 SEK |
202 | Barbro Nilsson, MATTA, närmast rund, "Kullager, gul", flossa, diameter ca 230-234 cm. | 90 000 SEK |
203 | MATTA, närmast rund, flossa, ca 187 x 178 cm, sannolikt Sverige omkring 1900-talets mitt. | Återrop |