MATTA, närmast rund, flossa, ca 187 x 178 cm, sannolikt Sverige omkring 1900-talets mitt.
Blåmelerad botten. Bred benvit bård med stora polykroma mönster.
Något slitage och smutsig, fläckar. Slitna och något skadade bandkantade kanter.