Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Orrefors, vinglas 14 st, jugend, ca 1915. | 17 000 SEK |
2 | Karl Lindeberg, karaffer, ett par, Kosta, jugend. | 17 000 SEK |
3 | Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948. | 24 000 SEK |
4 | Edvin Öhrström, vas, Ariel, "Vattenlek", Orrefors 1953. | 12 000 SEK |
5 | Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1957. | 13 000 SEK |
6 | Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975. | 19 000 SEK |
7 | Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors. | 40 000 SEK |
8 | Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal. | Återrop |
9 | VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal. | Återrop |
10 | Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal. | 14 000 SEK |
11 | Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal. | 11 000 SEK |
12 | Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal. | 6 500 SEK |
13 | Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955. | 24 000 SEK |
14 | Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962. | 11 000 SEK |
15 | Ann Wolff, skål "Gudinna som fågel", Transjö 1980-tal. | 14 000 SEK |
16 | Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988. | 17 000 SEK |
17 | Olle Alberius, vas, Ariel, Orrefors. | 5 000 SEK |
18 | BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik. | Återrop |
19 | Bertil Vallien, skulptur, Janushuvud, Kosta Boda, unik. | 47 000 SEK |
20 | Alvar Aalto, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949. | 30 000 SEK |
21 | Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal. | 30 000 SEK |
22 | Kaj Franck, skulptur "Lancett", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955. | 10 500 SEK |
23 | Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi Notsjö, Finland. | 8 500 SEK |
24 | Oiva Toikka, vas, Nuutajärvi Notsjö, Finland. | 4 500 SEK |
25 | DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend, 1890-tal. | 11 000 SEK |
26 | DAUM, skål, Nancy, Frankrike 1890-tal. | 9 000 SEK |
27 | DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 60 000 SEK |
28 | DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 50 000 SEK |
29 | DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, ca 1900. | 9 000 SEK |
30 | DAUM, skål, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900. | 24 000 SEK |
31 | DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 18 000 SEK |
32 | DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 20 000 SEK |
33 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | Återrop |
34 | Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, överfång. | 9 000 SEK |
35 | bordslampa, överfång, Nancy, Frankrike. | Återrop |
36 | ALMARIC WALTER, skål "Vide Poche" Nancy, Frankrike, skulpterad av André Houillon, pâte de verre. | Återrop |
37 | Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773. | 125 000 SEK |
38 | Josef Hoffmann, glasskål med lock Wiener Werkstätte, utförd för Joh. Oertel & Co, Nový Bor (Haida), Tjeckien ca 1917, emaljmålad. | 7 500 SEK |
39 | ANDRIES DIRK COPIER, vas "Serica", Glasfabriek Leerdam Nederländerna, ca 1925-30. | Återrop |
40 | VENINI, burkar, 2 st, Murano, Italien 1950-tal, modell 4560. | Återrop |
41 | Ercole Barovier, skål "Tessere Ambra", Barovier & Toso, Murano Italien, 1950-tal. | 9 000 SEK |
42 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal. | 21 000 SEK |
43 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 42 000 SEK |
44 | Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 30 000 SEK |
45 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S191. | 38 000 SEK |
46 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal. | 28 000 SEK |
47 | Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989. | 25 000 SEK |
48 | Nils Emil Lundström, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900. | 15 000 SEK |
49 | Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal. | 13 000 SEK |
50 | Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948. | 24 000 SEK |
51 | Wilhelm Kåge, vaser, 2 st, "Farsta", Gustavsberg 1936 och Gustavsbergs studio 1950. | 11 000 SEK |
52 | Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951. | 5 000 SEK |
53 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
54 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951. | 11 000 SEK |
55 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952. | 22 000 SEK |
56 | Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958. | 33 000 SEK |
57 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956. | 18 000 SEK |
58 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960. | 15 000 SEK |
59 | WILHELM KÅGE, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960. | Återrop |
60 | Wilhelm Kåge, vas samt skål på fot, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955 och 1960. | 8 000 SEK |
61 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959. | 80 000 SEK |
62 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1956. | 55 000 SEK |
63 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975. | 12 000 SEK |
64 | Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1959. | 42 000 SEK |
65 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959. | 8 500 SEK |
66 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1967. | 55 000 SEK |
68 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1959. | 42 000 SEK |
69 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 22 000 SEK |
70 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961. | 55 000 SEK |
71 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69. | 10 000 SEK |
72 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 26 000 SEK |
73 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73. | 12 000 SEK |
74 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975. | 13 000 SEK |
75 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977. | 16 000 SEK |
76 | Stig Lindberg, skulptur, "De Tu", Gustavsbergs studio 1940-tal. | Återrop |
77 | Stig Lindberg, skulptur, "Susanna i badet", Gustavsbergs studio 1940-tal. | 16 000 SEK |
78 | Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal. | 4 000 SEK |
79 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 39 000 SEK |
80 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 10 000 SEK |
81 | Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62. | 8 000 SEK |
82 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | 6 500 SEK |
83 | Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960. | 13 000 SEK |
84 | Gunnar Nylund, skulptur, snäcka, Rörstrand, 1930-40-tal. | 7 500 SEK |
85 | Hertha Hillfon, skålfat, Sverige 1998. | 10 000 SEK |
86 | Hans Hedberg, skål på fot, Biot, Frankrike. | 6 000 SEK |
87 | Hans Hedberg, ägg, 3 st, Biot, Frankrike. | 12 000 SEK |
88 | Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike. | 15 000 SEK |
89 | Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike. | 8 000 SEK |
91 | Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike. | 15 000 SEK |
92 | Hans Hedberg, skulptur, tvättsvamp, Biot, Frankrike. | 17 000 SEK |
93 | Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, France. | 42 000 SEK |
94 | Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike. | 19 000 SEK |
95 | Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike. | 120 000 SEK |
96 | Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike. | 65 000 SEK |
97 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv 2014. | 40 000 SEK |
98 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv. | 28 000 SEK |
99 | Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918. | 8 500 SEK |
100 | Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland 1900-talets mitt. | 10 000 SEK |
101 | Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal. | 17 000 SEK |
102 | Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1960-tal. | 13 000 SEK |