skål "Tessere Ambra", Barovier & Toso, Murano Italien, 1950-tal.
Sammanvälsade glasplattor i bärnstensfärgat, ljusbrunt och svart. Diameter 23 cm, höjd 9,5 cm.
Obetydligt mynningsnagg.
Helmut Ricke, Eva Schmitt "Italienisches Glas Murano Mailand 1930-1970". Prestel-Verlag Munchen 1996, sid 254, 294