Nr. | Föremål | Klubbat pris |
204 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurabatten, gul", flossa, ca 160 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
205 | Elsa Gullberg, MATTA, "Kinesen", reliefflossa, ca 397 x 274 cm, komponerad av Elsa Gullberg 1935. | 85 000 SEK |
206 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ursula", reliefflossa, ca 214,5 x 165 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
207 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 352,5 x 271,5 cm, signerad MMF. | Återrop |
208 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Dukater", rölakan, ca 347,5 x 235 cm, signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
209 | CARL EDVIN SVENSSON, MATTA, rölakan, ca 303,5 x 195,5 cm, signerad CES (Carl Edvin Svensson), Sverige 1920-30-tal. | Återrop |
210 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 260,5 x 196,5 cm, signerad AB MMF. | 20 000 SEK |
211 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå heden", rölakan, ca 273,5 x 181,5 cm, signerad AB MMF. | 24 000 SEK |
212 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Stigen", rölakan och gobelängteknik, ca 260,5 x 176 cm, signerad MMF. | 24 000 SEK |
213 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 308 x 198 cm, signerad AB MMF. | 29 000 SEK |
214 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 269,5 x 199,5 cm, signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
215 | Barbro Nilsson, MATTA, "Randig med tvist, grön", rölakan, ca 253,5 x 124 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
216 | Edna Martin, MATTA, rölakan, ca 357,5 x 254 cm, signerad EM SH (Edna Martin, Svensk Hemslöjd). | 34 000 SEK |
217 | Sigvard Bernadotte, MATTA, "Vitsippa", rölakan, ca 303 x 197,5 cm, signerad SB. | 48 000 SEK |
218 | Marianne Richter, MATTA, "Blåtaggen", rölakan, ca 159,5 x 99-103,5 cm, signerad AB MMF MR. | 8 500 SEK |
219 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 331,5 x 273-275,5 cm, signerad AB MMF BN. | 145 000 SEK |
220 | Barbro Nilsson, MATTA,"Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 312 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
221 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 252,5 x 172,5 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
222 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 261 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN. | 46 000 SEK |
223 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, lättblå III", rölakan, ca 302 x 201 cm, signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
224 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan grön I", rölakan, ca 210,5 x 150,5 cm, signerad AB MMF BN. | 28 000 SEK |
225 | AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan, ca 304,5 x 199,5 cm, baksidan med broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG, | Återrop |
226 | AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan och gobelängteknik, ca 201 x 128 cm, broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG. | Återrop |
227 | Agda Österberg, MATTA, rölakan och gobelängteknik, ca 128 x 80 cm, signerad AÖ (Agda Österberg). | 4 000 SEK |
228 | Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 243 x 172 cm, signerad AÖ. | 28 000 SEK |
229 | Barbro Nilsson, MATTA, "Ostia orange", rölakan, ca 339,5 x 245 cm, signerad AB MMF BN. | 105 000 SEK |
230 | Marianne Richter, MATTA, "Korsvirke, Plommon med rött", rölakan, ca 240,5 x 167 cm, signerad AB MMF MR. | 65 000 SEK |
231 | Agda Österberg, MATTA, "Matta nr 591", rölakan och gobelängteknik, ca 328,5 x 212 cm, signerad AÖ (Agda Österberg), vävd 1973. | 36 000 SEK |
232 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Blå randig rya", rya, ca 206,5 x 142,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
233 | MATTA, rya, ca 225 x 138 cm, signerad GH.WESTMAN, tillskriven Hans (Gustaf) Westman. | Återrop |
234 | Barbro Nilsson, MATTA, "Huskatten", rya, ca 198 x 144 cm, signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
235 | MATTA, reliefrya, ca 191 x 163,5 cm, signerad à tergo S.K.L.H. 1957. | Återrop |
236 | Agda Österberg, MATTA, "Komposition 334", criterionrya (AVA-rya), ca 230,5 x 378,5 cm, Agda Österberg. | 55 000 SEK |
237 | Agda Österberg, MATTA, criterionrya (AVA-rya), ca 231,5 x 171 cm. | 10 000 SEK |
238 | Simon Gate, praktskål, "Bacchuståget", Orrefors 1926, Swedish Grace, gravör Arthur Diessner. | 900 000 SEK |
239 | SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal. | 32 000 SEK |
240 | JOHANNES DAHL, pelare med solvisare, Näfveqvarns Bruk. | 44 000 SEK |
241 | KARL WOJTECH, ljusstakar, ett par, Swedish Grace 1920-30-tal. | 9 500 SEK |
242 | Gunnar Asplund, stol, för Karlshamns Realskola 1915-16. | 20 000 SEK |
243 | Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920. | 190 000 SEK |
244 | GULDSMEDSAKTIEBOLAGET (GAB), kandelabrar, ett par, Swedish Grace, Stockholm 1930-tal. | 6 500 SEK |
245 | Stig Blomberg, möjligen, fyra reliefer, ASEA VERKEN, Ludvika, Swedish Grace, sannolikt 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
246 | Ivar Johnsson, trädgårdsurnor, 7 st, "Faunurnan", Swedish Grace, Näfveqvarns Bruk. | 70 000 SEK |
247 | Harald Wadsjö, "Värmeelement-galler No7", Näfveqvarn, Swedish Grace, 1920-tal, ritningen daterad 1929. | 26 000 SEK |
248 | Anna Petrus, reliefer/bordsben, 4 st, Näfveqvarns bruk, för bord formgivet till utställningen på The Metropolitan, New York 1927. | 200 000 SEK |
249 | Anna Petrus, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1" Näfveqvarns Bruk. | 20 000 SEK |
250 | Anna Petrus, trädgårdsurna, "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 13 000 SEK |
251 | SWEDISH GRACE, takarmatur, 1920-30-tal. | 44 000 SEK |
252 | Wilhelm Kåge, prakturna, Gustavsberg 1925, modellen utställd på Världsutställningen i Paris 1925. | 26 000 SEK |
253 | Rolf Bolin, bord, Swedish Grace, 1920-tal. | 8 000 SEK |
254 | Axel Einar Hjorth, stol "Åbo", Nordiska Kompaniet, formgiven 1929. | 26 000 SEK |
255 | Edward Hald, "Fyrverkeriskålen", Orrefors 1929. | 65 000 SEK |
256 | Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147. | 28 000 SEK |
257 | Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960. | 46 000 SEK |
258 | BRÖDERNA MALMSTRÖMS LAMPVARUFABRIK, plafonder, ett par, Swedish Grace, Malmö. | 16 000 SEK |
259 | SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal. | Återrop |
260 | Arthur Percy, ytterfoder, ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 6 500 SEK |
261 | SWEDISH GRACE, takampel, 1929. | 13 000 SEK |
262 | Nils Fougstedt, väggur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935. | 6 500 SEK |
263 | Axel Einar Hjorth, "Cecil", spegel, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 6 500 SEK |
264 | Carl Malmsten, stolar, ett par, Swedish Grace, Stockholm 1920-tal. | 5 000 SEK |
265 | Lars Holmström, ljusstakar, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-30-tal, brons. | 8 000 SEK |
266 | Lars Holmström, spegel, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 11 000 SEK |
267 | CARL HÖRVIK, gungstol för barn, Nordiska Kompaniet, för Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. | Återrop |
268 | Otto Schulz, skåp, ett par, Boet, Göteborg, Swedish Grace 1930-tal. | 390 000 SEK |
269 | SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal. | Återrop |
270 | Simon Gate, lampkupa, Orrefors 1920. | 12 000 SEK |
271 | KARL WOJTECH, ljusstakar ett par, Swedish Grace, Stockholm 1920-30-tal. | 5 000 SEK |
272 | NILS ÖFVERMAN, skåp, snickarmästare L. Löfberg, Stockholm, Swedish Grace, ca 1930. | 32 000 SEK |
273 | Wolter Gahn, kaffeservis, tre delar, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm 1920-tal. | 8 000 SEK |
274 | SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal. | Återrop |
275 | MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Swedish Grace, Herman Bergman AB 1925. | 26 000 SEK |
276 | Harald Elof Notini, bordslampa, Böhlmarks lampvarufabrik, Swedish Grace, 1930-tal. | 9 000 SEK |
277 | Axel Einar Hjorth, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet ca 1931. | 36 000 SEK |
278 | SWEDISH GRACE, taburett, 1920-30-tal. | 3 000 SEK |
279 | Carl Hörvik, skrivbord och stol, Nordiska Kompaniet, för Stockholmsutställningen 1930. | Återrop |
280 | Axel Einar Hjorth, bordsur, "Caesar", Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | 2 000 SEK |
281 | J.L. HULTMAN, kanna, Swedish Grace, Stockholm 1933. | Återrop |
282 | GUSTAV BERGSTRÖM, tillskrivet, skåp, Swedish Grace 1930-tal. | 26 000 SEK |
283 | SWEDISH GRACE, trädgårdsbänk, 1920-30-tal. | 16 000 SEK |
284 | SWEDISH GRACE, spegel med konsolbord, 1920-tal. | 16 000 SEK |
285 | KARL WOJTECH, kaffeservis tre delar, Stockholm 1930-tal. | 9 000 SEK |
286 | CARL MALMSTEN, skåp, Nordiska Kompaniet, Swedish Grace, 1920-30-tal. | Återrop |
287 | ARCHIBALD KNOX, bricka "Tudric", Liberty & Co Storbritannien, Arts & Crafts, modell 0163, omkring 1902. | Återrop |
288 | FRIEDRICH GOLDSCHEIDER, bordsur, "Amicita", Simon, Wien ca 1901/02, modell 2305. | Återrop |
289 | TIFFANY STUDIOS, bordsarmatur "Double Scroll" med skärm "Vine Border", New York 1902-1918. | 80 000 SEK |
290 | Alice Nordin, bordslampa, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1912, jugend. | 34 000 SEK |
291 | Gerda Sprinchorn, bordslampa, "Solen", Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm, jugend. | 15 000 SEK |
292 | Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, Jugend, 1900-talets början. | 8 000 SEK |
293 | Knut Fjaestad, "Sjuårstronen", stabbestol, jugend, Sverige 1900-talets början. | 320 000 SEK |
294 | BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Arvika, jugend ca 1910. | Återrop |
295 | BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Arvika, jugend ca 1910. | Återrop |
296 | BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivet, bord, Arvika, jugend ca 1910. | Återrop |
297 | BRÖDERNA ERIKSSON, tillskriven, soffa, jugend, Arvika, ca 1910. | Återrop |
298 | BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivet, bord, Arvika, jugend ca 1910. | Återrop |
299 | BRÖDERNA ERIKSSON, tillskriven, bokhylla, Arvika, jugend, ca 1910. | Återrop |
300 | JOEL NORBORG, bord, Sverige, omkring 1917. | Återrop |
301 | Axel Einar Hjorth, "Futurum", stol, Nordiska Kompaniet, ca 1928. | 28 000 SEK |
302 | Axel Einar Hjorth, "Futurum", stolar, 4 st, Nordiska Kompaniet, ca 1928. | 100 000 SEK |
303 | Harald Elof Notini, bord, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal. | 6 500 SEK |