Polerad björk, jaspe mm med inläggningar i olika träslag, rak form på höga ben på sockel, skåp med inredning bakom klaff med lådor och fack över utdragslåda, stämplad L. LÖFBERG Snickarmästare Bryggaregatan 30 STOCKHOLM. Mått 90 x 42 cm, höjd 114,5 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, små skador.
Otto Schulz (red), BOET, Månadsskrift för hemkultur, hantverk och Konstindustri, Elanders Boktryckeri, Göteborg 1930, modellen avbildad sid 110.