268
1098955

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
390 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Otto Schulz
(Tyskland, 1882-1970)

skåp, ett par, Boet, Göteborg, Swedish Grace 1930-tal.

Skåpet fanerat i flammig, bonad samt svärtad björk med geometrisk dekor, bronsbeslag i form av tofsar, invändigt med glashylla samt lådor, benställning i svärtat trä, höjd 153 cm, bredd 91 cm, djup 33 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Mindre fanérlagningar.

Jämför Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, sid 209. Skåpen ingick i en serie av möbler som kunde beställas med olika benställningar, skåp eller sideboards.

Formgivare