Gjutjärn, cylindrisk pelare med reliefdekor av zodiakens tecken. Signerad JOCKE DAHL 1921. Höjd 95 cm, total höjd 169 cm inkl solvisare av patinerad koppar.
Slitage, rostanlupen.
Christian Björk, "Näfveqvarns bruk: konstnärer och arkitekter till industrin", Stockholm 2013, sid 54-55.
Modellen formgiven år 1921. På Världsutställningen i Paris år 1925 tilldelades Dahl en silvermedalj för pelaren med solvisare.