glasskål med lock Wiener Werkstätte, utförd för Joh. Oertel & Co, Nový Bor (Haida), Tjeckien ca 1917, emaljmålad.
Dekor i grönt och gult med motiv av ränder, figurer i landskap med träd, dekoren sannolikt av Reni Schaschl. Signerad WW i botten. Höjd 16 cm.
Smärre nagg.
Torsten Bröhan, Martin Eidelberg, "Glass of the Avant-Garde, Prestel Verlag, 2001. Se sid 71, samma modell med annan dekor.