& ROYAL COPENHAGEN, urna med lock och fot av patinerad brons, Danmark 1900-talets mitt.
Porslin, godronnerad form, korallröd glasyr "craquelé" med förgyllda kanter, urnan med stämplat fabriksmärke i grönt, böljemärket i underglasyrblått samt modellnummer 212, 3047, dcx, lock och fot signerad KA. Höjd 26 cm.