Nr. | Föremål | Klubbat pris |
398 | Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap. | 90 000 SEK |
399 | Charles Napier Hemy, "The fisherman's sweetheart". | Återrop |
400 | Jenny Nyström, "Röda korset". | 80 000 SEK |
401 | Franz Alexeevic Roubaud, A Game of Buzkasi/Kokpar. | 1 300 000 SEK |
403 | August Strindberg, "Inferno" ("Inferno-tavlan")oil on canvas 100 cm*70 cm, signed and dated 1901. | 15 500 000 SEK |
404 | Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår. | 175 000 SEK |
405 | Ernst Josephson, "Frieriet". | 16 000 SEK |
406 | Carl Fredrik Hill, "Afton". | 5 000 000 SEK |
407 | Richard Bergh, Richard Berghs konstnärspall. | 6 000 SEK |
408 | Richard Bergh, "Självporträtt som ung". | 26 000 SEK |
409 | Richard Bergh, "Handstudier till Gustaf Fröding". | 85 000 SEK |
410 | Richard Bergh, "Skiss till Frödingporträttet". | 140 000 SEK |
411 | Richard Bergh, Böljande landskap. | 17 000 SEK |
412 | Richard Bergh, "Landskap från Tyrolen". | 4 000 SEK |
413 | Richard Bergh, Klockargården på Tyresö. | 14 000 SEK |
414 | RICHARD BERGH, Olja på duk. | Återrop |
415 | ÉMILE TREMBLAY, Olja på duk, ETremblay med dedikation: "A mon frere Bergh" och daterad 1883. | Återrop |
416 | RICHARD BERGH, | Återrop |
417 | RICHARD BERGH, olja på papp-pannå. | Återrop |
418 | Ernst Josephson, "Forsen, Gargilesse". | 290 000 SEK |
419 | RICHARD BERGH, Olja på papper uppfäst på duk. A tergo monogramsignerad RB med stämpel. | Återrop |
420 | Richard Bergh, "Gerda i det gröna". | Återrop |
420A | Vicke Andrén, "Mälardrottningen". | 20 000 SEK |
420B | John Bauer, "I villande skogen" ("Lyssnande och spejande genomströvade han skogen..."). | 300 000 SEK |
421 | Johan Tobias Sergel, BYST, föreställande Gustaf Adolf Reuterholm (1756-1813) 1795. | 33 000 SEK |
422 | David von Krafft, Carl Gustaf von Liewen (1695-1722). | 165 000 SEK |
423 | David von Krafft Tillskriven, Bernhard von Liewen (1651-1703). | 50 000 SEK |
424 | Gustaf Lundberg, Ulrika Elisabeth von Liewen (1747-1775). | 42 000 SEK |
425 | Carl Stephan Bennet, "Lifgardist till häst". | 20 000 SEK |
426 | Johan Ahlberg, Generallöjtnant Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808). | 14 000 SEK |
427 | Carl Stephan Bennet, General Hans Henric von Essen (1674–1729). Kopia efter David von Krafft. | 18 000 SEK |
428 | Carl Fredrik von Breda, Carl Fredrik Reinhold von Essen (1789-1820). | 120 000 SEK |
429 | Olof Arenius, Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787). | 22 000 SEK |
430 | Johan Tobias Sergel, MEDALJONG, föreställande Hans Henrik von Essen (1755–1824) 1800. | 44 000 SEK |
431 | Johan Tobias Sergel, MEDALJONG, föreställande Nils Silfverschiöld (1753–1813) 1786. | 37 000 SEK |
432 | Gustaf Lundberg, Henrika Juliana von Liewen, (1709-1779). | 90 000 SEK |
433 | Gustaf Lundberg, Carl-Gustaf von Liewen (1722-1770) och hans maka Ulrica Eleonora Ribbing (1723-1787). | 160 000 SEK |
434 | Martin Mijtens d.ä Hans krets, Herr- och damporträtt. | 28 000 SEK |
435 | Jonas Forsslund Replik, Johan Alströmer (1742-1786) & hans hustru Hedvig Chatarina Danckwart-Lillieström (1762-1837). | 28 000 SEK |
436 | David Klöcker Ehrenstrahl Replik, Generallöjtnant Nils Bielke (1644-1716). | 70 000 SEK |
437 | Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Hedvig Lovisa Horn af Björneborg (1655-1715). | 50 000 SEK |
438 | Per Södermark, Troligen Friherrinnan Julie Löwenskiöld född Coyet. | 5 000 SEK |
438A | John Bauer, "Herdegossen". | 250 000 SEK |
439 | KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644). | 6 000 SEK |
440 | STEMCUP, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 75 000 SEK |
441 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
442 | FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 12 000 SEK |
443 | FAT, tre stycken, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 3 500 SEK |
444 | PRAKTSKÅL, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 50 000 SEK |
445 | SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 3 500 SEK |
446 | FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 18 000 SEK |
447 | SKÅL och FAT, porslin, Mingdynastin (1368-1644). | 3 000 SEK |
448 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 2 000 SEK |
449 | FAT, tre stycken, porslin, Transition, 1600-tal. | 4 000 SEK |
450 | FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | 1 600 SEK |
451 | KRUKA med LOCK, porslin, Ming dynastin, Tianqi / Chongzhen, tidigt 1600-tal. | 19 000 SEK |
452 | FAT, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27). | 6 000 SEK |
453 | TALLRIKAR, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27). | 6 000 SEK |
454 | SKÅLFAT, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | Återrop |
455 | FAT, ett par, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | Återrop |
456 | SKÅLFAT, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | Återrop |
457 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | 11 000 SEK |
458 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | 3 700 SEK |
459 | SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal med Jiajings märke. | 22 000 SEK |
460 | FAT, porslin. Transition, 1600-tal. Hallmärke. | 9 500 SEK |
461 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, biskvi/blanc de chine, Transition, 1600-tal. | Återrop |
462 | FAT, tre stycken, porslin, Ming dynastin, 1600-tal med Jiajings märke. | 26 000 SEK |
463 | DELAR till CABARET, två stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 500 SEK |
464 | FAT, ett par, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
465 | BÄGARE, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
466 | FAT, fyra stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
467 | FAT, tre stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
468 | KOPPAR med FAT, tre stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 1 900 SEK |
469 | KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
470 | KOPPAR, fyra stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
471 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
472 | URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
473 | FAT samt ASK med LOCK, porslin, omkring 1690, "Vung Tau Cargo". | 3 500 SEK |
474 | SKÅLAR, två stycken, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
475 | SKÅL, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
476 | FIGURIN, biskviporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
477 | KOPPAR med FAT, fyra stycken, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
478 | TEMPELKLOCKA, brons, Mingdynastin (1368-1644). | 18 000 SEK |
479 | KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
480 | PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
481 | PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
482 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
483 | FIGURIN/RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine, Transition, 1600-tal. | 11 000 SEK |
484 | VAS, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
485 | FAT, ett par, porslin, Qingdynastin, med Xuantongs märke och period (1909-11). | 6 000 SEK |
486 | FOHUNDAR, ett par, porslin, Qingdynastin (1664-1912). | 5 000 SEK |
487 | KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368). | 12 500 SEK |
488 | KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin. | Återrop |
489 | SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin. | 16 000 SEK |
490 | RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti. | Återrop |
491 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 5 000 SEK |
492 | Buddha, förgylld brons. Troligen Tang dynastin (618-907). | 75 000 SEK |
493 | BODHISATTVA, patinerad kopparlegering. Mingdynastin, 1400-tal. | 165 000 SEK |
494 | BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
495 | SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |