RICHARD BERGH,
"Studie till Riddaren och jungfrun". Utförd 1887-1897. Olja på pannå 14,5 x 24 cm.
Duk uppklistrad på pannå, fläckar, färgbortfall, skador.
Aguélimuseet, Sala, "Richard Bergh", 19 maj - 30 juli 1995.