Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
10 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.
520. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
755. BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.
755. BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1166. Cartier Tank Americaine. Guld. Quartz. 19 x 28 mm. 1990 tal.
1166. Cartier Tank Americaine. Guld. Quartz. 19 x 28 mm. 1990 tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 75 000 SEK
1150. Peter Ernst - Stockholm. Guld. Ø 56 mm.
1150. Peter Ernst - Stockholm. Guld. Ø 56 mm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
158. Auguste Cain, "Faisan et ses petits".
158. Auguste Cain, "Faisan et ses petits".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
795. LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.
795. LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
767. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
767. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
881. RING med gammalslipad diamant 2.65 ct enligt gravyr. Kvalitet ca I/VS.
881. RING med gammalslipad diamant 2.65 ct enligt gravyr. Kvalitet ca I/VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
511. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
511. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
814. DOSA, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm 1867.
814. DOSA, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm 1867.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1165. Piaget - Automatic. Vitguld. Automatisk. Ø 33 mm. 1980-tal.
1165. Piaget - Automatic. Vitguld. Automatisk. Ø 33 mm. 1980-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
139. Sten Ericson, "Gycklaren".
139. Sten Ericson, "Gycklaren".
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
213. David von Krafft Hans krets, Karl XII vid slaget vid Narva.
213. David von Krafft Hans krets, Karl XII vid slaget vid Narva.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1147. Rolex - Datejust. Stål. Automatisk. Ø 36 mm. 1984.
1147. Rolex - Datejust. Stål. Automatisk. Ø 36 mm. 1984.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
545. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
545. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
140. John Bauer, "Humpa".
140. John Bauer, "Humpa".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1530. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1530. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1540. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1540. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
265. LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå.
265. LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1129. COLLIER med naturliga pärlor Ø 2 - 6.5 mm. Lås med svart opal.
1129. COLLIER med naturliga pärlor Ø 2 - 6.5 mm. Lås med svart opal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1343. TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.
1343. TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
286. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
286. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
321. Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".
321. Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
322. Johan Fredrik Martin, "Vue af Stockholm ifrån gl. Arsenalen".
322. Johan Fredrik Martin, "Vue af Stockholm ifrån gl. Arsenalen".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
267. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
267. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
253. Blomsterstilleben.
253. Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
534. POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).
534. POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
905. RING med briljantslipad diamant ca 2.40 ct. Kvalitet ca I-J/VS.
905. RING med briljantslipad diamant ca 2.40 ct. Kvalitet ca I-J/VS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
665. Wattrang, Carl Henrik (1674-1733),
665. Wattrang, Carl Henrik (1674-1733),
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
666. Frankrike. Ludvig XV 1715-1774.
666. Frankrike. Ludvig XV 1715-1774.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
668. Kyrkostaten. Benedikt XIII,
668. Kyrkostaten. Benedikt XIII,
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
669. Schweiz. Till minne av slaget vid Morgarten 1315.
669. Schweiz. Till minne av slaget vid Morgarten 1315.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
948. RING med gammalslipad diamant circa 3.89 ct. Kvalitet ca H/VVS.
948. RING med gammalslipad diamant circa 3.89 ct. Kvalitet ca H/VVS.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
240 000 - 250 000 SEK
667. Hessen-Kassel. Karl (1654-1730).
667. Hessen-Kassel. Karl (1654-1730).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
670. Storbritannien. Georg II 1727-1760.
670. Storbritannien. Georg II 1727-1760.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. BORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
399. BORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
16. Fanny Brate, Retstickor.
16. Fanny Brate, Retstickor.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1012. BROSCH med opaler och demantoidgranater.
1012. BROSCH med opaler och demantoidgranater.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. SIMON DE VOS, hans efterföljd, olja på koppar.
270. SIMON DE VOS, hans efterföljd, olja på koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
107. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
107. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. Anders Zorn, "En premiär".
106. Anders Zorn, "En premiär".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1366. OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).
1366. OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
116. Anders Zorn, "På Themsen".
116. Anders Zorn, "På Themsen".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1102. RING, briljantslipad diamant, 4.52 ct.
1102. RING, briljantslipad diamant, 4.52 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 550 000 SEK