Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
655. Keder, Nils (1659-1735),
655. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
657. Keder, Nils (1659-1735),
657. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
1570. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1570. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
650. Hårleman f Barssen, Eva Johanna (1679-1744).
650. Hårleman f Barssen, Eva Johanna (1679-1744).
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
750 SEK
651. Karlsteen, Arvid (1647-1718),
651. Karlsteen, Arvid (1647-1718),
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
653. Keder, Nils (1659-1735),
653. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
656. Keder, Nils (1659-1735),
656. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
302. Pehr Hörberg, Korsfästelsen.
302. Pehr Hörberg, Korsfästelsen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
205. Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.
205. Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
244. Jean Valade Tillskriven, Porträtt av yngling.
244. Jean Valade Tillskriven, Porträtt av yngling.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
262. ITALIENSK KONSTNÄR 1600-TAL, Olja på duk, ej signerad.
262. ITALIENSK KONSTNÄR 1600-TAL, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
296. Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).
296. Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
191. Mansporträtt med värja, midjebild.
191. Mansporträtt med värja, midjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
252. Philip Angel Hans krets, Stilleben med döda fåglar på stenskiva.
252. Philip Angel Hans krets, Stilleben med döda fåglar på stenskiva.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. BORD. Barock, omkring år 1700.
401. BORD. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
680. GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.
680. GLASSERVIS, 55 delar. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
645. Hedlinger f Schorno, Maria Rosa Francisca (1705-1755),
645. Hedlinger f Schorno, Maria Rosa Francisca (1705-1755),
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
135. Arvid Knöppel, Rådjur.
135. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
646. Hedlinger, Johann Joseph Viktor Lorenz (1733-1793),
646. Hedlinger, Johann Joseph Viktor Lorenz (1733-1793),
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
537. GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt.
537. GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
251. Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
251. Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1503. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1503. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
648. Horn, Arvid Bernhard (1664-1742),
648. Horn, Arvid Bernhard (1664-1742),
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
649. Hårleman, Carl (1700-1753),
649. Hårleman, Carl (1700-1753),
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
1083. RING med diamant, enligt inskription 1.72 ct.
1083. RING med diamant, enligt inskription 1.72 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
681. SELTERSGLAS, nio stycken. 1800-talets första hälft.
681. SELTERSGLAS, nio stycken. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1701. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
682. VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.
682. VINGLAS, 12 stycken. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.
683. GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1653. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1653. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
836. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
836. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
903. BROSCH med briljant- samt åttkantslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
903. BROSCH med briljant- samt åttkantslipade diamanter totalt ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
840. HÄNGE med onyx samt gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
840. HÄNGE med onyx samt gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1025. HÄNGE/BROSCH med troligtvis orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
1025. HÄNGE/BROSCH med troligtvis orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1136. ÖRHÄNGEN, "Mesh scarf", Elsa Peretti för Tiffany & co.
1136. ÖRHÄNGEN, "Mesh scarf", Elsa Peretti för Tiffany & co.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1124. COLLIER med droppformad smaragd samt diamanter totalt ca 9.50 ct.
1124. COLLIER med droppformad smaragd samt diamanter totalt ca 9.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1544. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1544. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1537. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1537. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1749. VAS, porslin. Qing dynastin, sent 1800-tal.
1749. VAS, porslin. Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1683. FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1683. FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
877. Ring med safir ca 11.25 ct samt gammalslipade diamanter, totalt circa 1.00 ct.
877. Ring med safir ca 11.25 ct samt gammalslipade diamanter, totalt circa 1.00 ct.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
272. Denis (Denys) Calaverts (Il Fiammingo) Hans efterföljd, Religiös scen.
272. Denis (Denys) Calaverts (Il Fiammingo) Hans efterföljd, Religiös scen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
159. Jean Antonin Marius Mercié, "David vainqueur".
159. Jean Antonin Marius Mercié, "David vainqueur".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. Erik Wedelin, Segelbåt vid stranden.
29. Erik Wedelin, Segelbåt vid stranden.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1555. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1555. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1238. ANTIK NINGXIA PELARMATTA. 297 x 125,5 cm.
1238. ANTIK NINGXIA PELARMATTA. 297 x 125,5 cm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1592. TEDOSOR, två stycken, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
1592. TEDOSOR, två stycken, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1511. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1511. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1721. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1721. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1577. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1281. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1281. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
24. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
24. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
285. Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Italienskt landskap med figurer och kreatur.
285. Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Italienskt landskap med figurer och kreatur.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
21. Bruno Liljefors, Havsörnar jagande en ejder.
21. Bruno Liljefors, Havsörnar jagande en ejder.
Klubbat pris 
620 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
808. BÄGARE, av Jakob Lampa, Stockholm 1769. Rokoko.
808. BÄGARE, av Jakob Lampa, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
798. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1795. Gustavianska.
798. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
362. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
362. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
533. SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).
533. SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1602. GUANYIN, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
1602. GUANYIN, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
27. August Hagborg, Hennes innersta tankar.
27. August Hagborg, Hennes innersta tankar.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
797. LJUSSTAKAR, ett par, av Simson Ryberg, Stockholm 1789. Gustavianska.
797. LJUSSTAKAR, ett par, av Simson Ryberg, Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK