29
467938

Erik Wedelin

(Sverige, 1850-1881)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Erik Wedelin
(Sverige, 1850-1881)

Segelbåt vid stranden.

Signerad E Wedelin och daterad Ddf 1875. Uppfodrad duk 69,5 x 57,5 cm.

Erik Wedelins (1850 – 1881) tidiga bortgång gjorde att hans genombrott lät vänta. Det är först nu när vi skriver om det tidiga friluftsmåleriets historia som hans namn dyker upp. Wedelin föddes i Göteborg och efter studier vid både Valand och Konstakademien kom han att söka vidareutbildning utanför Sverige. Wilhelm von Gegerfelt rådde honom att resa till Düsseldorf. På grund av konstnärens korta liv vet vi det mesta från samtida brev till mecenater och vänner och i ett brev daterat från Düsseldorf 1874 får vi veta att ”fem taflor i verket. En med de der fiskebåtarna från hamnkanalen. En med de stora Engelska kanalbåtarna…”, det tidigare motivet förefaller påvisa viss likhet med det aktuella katalognumret.
Denna tid präglas av en brytpunkt i konsthistorien så väl som i Wedelins måleri. Det brunstämda mer ateljébetonade måleriet med sitt centrum just i Tyskland och Düsseldorf får ge vika för det franska en plein air-måleriet och Wedelin reser mot Paris 1875. Väl där blir han snabbt inspirerad av Corot och ställer ut ett landskapsmotiv i fransk stil på Salongen 1878. Året innan Wedelin avlider skriver han om den resa till Italien som kom att bli hans sista. Under sin vistelse på Sicilien avlider konstnären i sviterna av lungtuberkulos endast 31 år gammal.