Skaft i form av knippepelare med bladhölstrad ljuspipa. Kvadratisk fot med reliefdekor av girlanger. Graverad crest. Även ljushattarna med stämplar. Fyllda. Höjd 31 cm. (4).
Fyllningen ställvis lös. Fotplattor och ljushattar med bucklor. Något sneda.