Fanerat med mahogny. Rak form med rundade hörn. Raka kannelerade ben. I sargen tre lådor. Beslag och gallerkant av förgylld brons. Skivor av marmor. Signerad med stämpel på ryggen två ggr "F SCHEY" och "JME" (Jurés-Menuisiers-Ebénistes). Längd 114, bredd 47, höjd 90 cm. Nyckel medföljer.