"Slottet med Domkjorckan i Upsala"
Signerad EM. Akvarellerad konturetsning 13 x 18 cm.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i bilaga VIII, kat nr 22, sid 276. ("Upsala Slott ifrån Tullen")
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", 31 mars - 11 juni 1950, jfr kat nr 1152.