Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.
520. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
514. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1310. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
1310. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
205. Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.
205. Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
658. Lewenhaupt, Charles Emil (1691-1743),
658. Lewenhaupt, Charles Emil (1691-1743),
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
1438. Lin Fengmian, Owl.
1438. Lin Fengmian, Owl.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
202. Lorens Pasch d y Tillskriven, Kung Gustav III.
202. Lorens Pasch d y Tillskriven, Kung Gustav III.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
298. Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.
298. Louis Jean Desprez Hans krets, Brunn vid mur.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
310. Louis Jean Desprez, Amfiteater som teaterkuliss.
310. Louis Jean Desprez, Amfiteater som teaterkuliss.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
744. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
744. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
510. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
510. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
183. LÉON FRANCOIS COMERRE. Olja på duk. Sign Leon Comerre samt L.Comerre.
183. LÉON FRANCOIS COMERRE. Olja på duk. Sign Leon Comerre samt L.Comerre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1018. MANSCHETTKNAPPAR med cabochonslipade granater.
1018. MANSCHETTKNAPPAR med cabochonslipade granater.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1090. MANSCHETTKNAPPAR samt FRACK KNAPPAR med carréslipade safirer.
1090. MANSCHETTKNAPPAR samt FRACK KNAPPAR med carréslipade safirer.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1016. MANSCHETTKNAPPAR, Van Cleef & Arpels, med lejonmaskaroner. Serienummer B9057R3.
1016. MANSCHETTKNAPPAR, Van Cleef & Arpels, med lejonmaskaroner. Serienummer B9057R3.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1135. MANSCHETTKNAPPAR, blå emalj samt diamanter totalt 0.11 ct.
1135. MANSCHETTKNAPPAR, blå emalj samt diamanter totalt 0.11 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
923. MANSCHETTKNAPPAR, med ryska kronan, emalj, rubiner och diamanter.
923. MANSCHETTKNAPPAR, med ryska kronan, emalj, rubiner och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1205. MATTA, semiantik Isfahan figural, 219 x 140,5 cm.
1205. MATTA, semiantik Isfahan figural, 219 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1224. MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.
1224. MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1222. MATTA, semiantik Keshan. 199,5 x 128 cm.
1222. MATTA, semiantik Keshan. 199,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1218. MATTA, semiantik/old Keshan. 318 x 242 cm.
1218. MATTA, semiantik/old Keshan. 318 x 242 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1724. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlong sigillmärke (1736-95).
1724. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlong sigillmärke (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1527. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
191. Mansporträtt med värja, midjebild.
191. Mansporträtt med värja, midjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
333. Maria Sybilla Merian Tillskriven, Blomsterstilleben.
333. Maria Sybilla Merian Tillskriven, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
193. Martin Mijtens d.y (van Meytens), "Thure Gabriel Bielke" (1684-1763).
193. Martin Mijtens d.y (van Meytens), "Thure Gabriel Bielke" (1684-1763).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
321. Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".
321. Martin Rudolf Heland, "Slottet med Domkjorckan i Upsala".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
280. Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.
280. Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
189. Maximilien Luce, "Le viaduc d'Auteuil (Le Pont)".
189. Maximilien Luce, "Le viaduc d'Auteuil (Le Pont)".
Klubbat pris 
3 700 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 6 000 000 SEK
267. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
267. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
249. Michiel van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.
249. Michiel van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
629. Myntförbättringen genomförd 1733.
629. Myntförbättringen genomförd 1733.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
283. Natale Schiavoni Hans krets, Man med gul mantel.
283. Natale Schiavoni Hans krets, Man med gul mantel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
98. Nils Kreuger, "Bäcken på Alvaret".
98. Nils Kreuger, "Bäcken på Alvaret".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
63. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
63. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
79. Nils Kreuger, "Norrbro en höstafton".
79. Nils Kreuger, "Norrbro en höstafton".
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
101. Nils Kreuger, "Skizzbok".
101. Nils Kreuger, "Skizzbok".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1. Nils Kreuger, "Utanför barriären", motiv från Paris.
1. Nils Kreuger, "Utanför barriären", motiv från Paris.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
151. Nils Möllerberg, "Salome".
151. Nils Möllerberg, "Salome".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
236. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Uppfodrad duk, ej sign.
236. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Uppfodrad duk, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1209. OLD ISFAHAN FIGURAL. 172 x 105 cm.
1209. OLD ISFAHAN FIGURAL. 172 x 105 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1259. OLD TÄBRIS. 338 x 244,5 cm.
1259. OLD TÄBRIS. 338 x 244,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1366. OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).
1366. OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
53. Olle Hjortzberg, Indiankrasse i bojan.
53. Olle Hjortzberg, Indiankrasse i bojan.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
20. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
20. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
18. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor samt blå-vitt porslin.
18. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor samt blå-vitt porslin.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
19. Olle Hjortzberg, Ängsblomster i silverbägare.
19. Olle Hjortzberg, Ängsblomster i silverbägare.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1167. Omega - Constellation "C". Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1960-tal.
1167. Omega - Constellation "C". Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
90. Oscar Björck, Läsande barn.
90. Oscar Björck, Läsande barn.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
46. Oskar Bergman, "Från Marstrand".
46. Oskar Bergman, "Från Marstrand".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
78. Oskar Bergman, Solnedgång över havet.
78. Oskar Bergman, Solnedgång över havet.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK