"Salome"
Signerad N. Möllerberg och daterad Paris 1925. Gjutarstämpel A. Pettersson fud. samt numrerad nr 3. Guldpatinerad brons, höjd 45,5 cm.
Salon d'Automne, Paris, 1 nov - 16 dec 1923, kat nr 1425, ett annat exemplar i gips (en skiss) ställdes då ut.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, jfr bild sid 45 och 47 samt se förteckning över arbeten sid 206, nr 45.
År 1923-1924 arbetade Möllerberg med motivet Salome med Johannes döpares huvud. Den var ursprungligen tänkt att bli en två meter hög monumentalfigur men kom senare, i kolossalformatet, att förändras till statyn benämnd "Ymnighet". "Salome" finns endast utförd i denna version där en gipsförlaga ställes ut på Salon d'Automne i Paris 1923.