Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
374. SEMIANTIK MAHAL. 537 x 441,5 cm.
374. SEMIANTIK MAHAL. 537 x 441,5 cm.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
824. FAT. Barock, omkring år 1700.
824. FAT. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
204. Carl Eldh, "Självkritik".
204. Carl Eldh, "Självkritik".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1312. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
1312. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
817. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
817. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
833. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
833. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
377. SEMIANTIK MOUD. 445,5 x 332 cm.
377. SEMIANTIK MOUD. 445,5 x 332 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
82. Elsa Beskow, Tant Brun bakar pepparkakor med Petter och Lotta.
82. Elsa Beskow, Tant Brun bakar pepparkakor med Petter och Lotta.
Klubbat pris 
81 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
83. Elsa Beskow, Farbror Blå hugger en julgran.
83. Elsa Beskow, Farbror Blå hugger en julgran.
Klubbat pris 
97 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
357. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 132,5 cm.
357. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
376. SEMIANTIK MESHED/MOUD. 204,5 x 131 cm.
376. SEMIANTIK MESHED/MOUD. 204,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
84. Elsa Beskow, Petters och Lottas första julafton hemma hos Tanterna.
84. Elsa Beskow, Petters och Lottas första julafton hemma hos Tanterna.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
85. Elsa Beskow, Petter och Lotta blir skrämda av julbocken.
85. Elsa Beskow, Petter och Lotta blir skrämda av julbocken.
Klubbat pris 
61 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
86. Elsa Beskow, Tant Gredelin berättar legenden om julbocken för Petter och Lotta.
86. Elsa Beskow, Tant Gredelin berättar legenden om julbocken för Petter och Lotta.
Klubbat pris 
53 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
87. Elsa Beskow, Tant Grön plockar blåsippor med Petter och Lotta.
87. Elsa Beskow, Tant Grön plockar blåsippor med Petter och Lotta.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
674. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
674. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
762. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
762. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
603. SKRIVPULPET. Fredrik I:s tid. Senbarock.
603. SKRIVPULPET. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
592. KABINETTSKÅP. Barock, 1600/1700-tal. Senare underrede.
592. KABINETTSKÅP. Barock, 1600/1700-tal. Senare underrede.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
286. Eric Grate, "Silvatica".
286. Eric Grate, "Silvatica".
Klubbat pris 
1 600 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
279. Henri Laurens, "La Banderole".
279. Henri Laurens, "La Banderole".
Klubbat pris 
2 700 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
281. Aristide Maillol Efter, "Jeune fille agenouillée".
281. Aristide Maillol Efter, "Jeune fille agenouillée".
Klubbat pris 
800 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
280. Giacomo Manzù, "Busto di Emy".
280. Giacomo Manzù, "Busto di Emy".
Klubbat pris 
1 350 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
285. Arnaldo Pomodoro, "Radar No 2".
285. Arnaldo Pomodoro, "Radar No 2".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
278. Francois Pompon, "Hibou".
278. Francois Pompon, "Hibou".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
290. Gió Pomodoro, "Guscio II".
290. Gió Pomodoro, "Guscio II".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
283. Auguste Rodin, "L'enfant prodigue".
283. Auguste Rodin, "L'enfant prodigue".
Klubbat pris 
5 200 000 SEK
Utropspris
6 000 000 - 8 000 000 SEK
282. Auguste Rodin, "Le Penseur".
282. Auguste Rodin, "Le Penseur".
Klubbat pris 
12 500 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
287. Lynn Chadwick, "Pair of sitting figures".
287. Lynn Chadwick, "Pair of sitting figures".
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
288. Charles Despiau, "Apollon".
288. Charles Despiau, "Apollon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
289. Ganesha, sten. Indien, Karnataka, Hoysala perioden 1000/1100-tal e. Kr.
289. Ganesha, sten. Indien, Karnataka, Hoysala perioden 1000/1100-tal e. Kr.
Klubbat pris 
3 700 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
255. NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.
255. NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
233. Christian Mölsted, Börskanalen och Christiansborgs slott.
233. Christian Mölsted, Börskanalen och Christiansborgs slott.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
29. Helmer Osslund, "Sommar i Dufed".
29. Helmer Osslund, "Sommar i Dufed".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1315. COLLIER, lång kedja med olikslipade diamanter, tot. 18.58 ct.
1315. COLLIER, lång kedja med olikslipade diamanter, tot. 18.58 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
74. Carl Fredrik Hill, "Oväder".
74. Carl Fredrik Hill, "Oväder".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
284. Jean (Hans) Arp, "Amphore de Muse".
284. Jean (Hans) Arp, "Amphore de Muse".
Klubbat pris 
3 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
129. ANDERS ZORN, akvarell, signerad och daterad -83.
129. ANDERS ZORN, akvarell, signerad och daterad -83.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
250. Eugène Petit, Stilleben med pioner.
250. Eugène Petit, Stilleben med pioner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1511. FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1511. FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
170. Anders Zorn, "Christian Aspelin".
170. Anders Zorn, "Christian Aspelin".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
185. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1146. RING, briljantslipad diamant, 3.01 ct.
1146. RING, briljantslipad diamant, 3.01 ct.
Klubbat pris 
420 000 SEK
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
772. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
772. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
660. HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal.
660. HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1043. SYETUI, 18k guld, ostämplat, 1700-tal.
1043. SYETUI, 18k guld, ostämplat, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1165. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor.
1165. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1281. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
1281. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
253. Edward Armfield, Terrier på råttjakt.
253. Edward Armfield, Terrier på råttjakt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
703. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
703. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
764. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
764. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1845. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1845. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?