Nr. | Föremål | Klubbat pris |
317 | Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal. | 62 000 SEK |
318 | KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
319 | Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro. | 18 000 SEK |
320 | Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll. | Återrop |
322 | Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer. | Återrop |
323 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal. | Återrop |
324 | Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page. | 29 000 SEK |
325 | HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal. | Återrop |
326 | Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst. | 24 000 SEK |
327 | Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren. | 12 000 SEK |
328 | Jean-Marc Nattier Hans krets, Allegori över vattnet. | 120 000 SEK |
329 | MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets, olja på duk. | Återrop |
330 | Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder. | Återrop |
331 | NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk. | Återrop |
332 | Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821). | 22 000 SEK |
333 | Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal. | Återrop |
334 | Egbert van Heemskerk, Fiskmarkanden. | Återrop |
335 | Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig. | Återrop |
337 | Andreas von Behn Tillskriven, "Hovstallmästare Gustaf Hård af Segerstad"(1654-1714). | 66 000 SEK |
338 | Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689). | Återrop |
339 | Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition. | 9 000 SEK |
340 | Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning. | 7 500 SEK |
341 | Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....". | 7 500 SEK |
342 | Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps. | 21 000 SEK |
343 | Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition. | 5 000 SEK |
344 | Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur. | 7 000 SEK |
345 | Louis Masreliez Tillskriven, Allegorisk scen, kvinnor offrande gåvor till till gudinna. | 1 800 SEK |
346 | Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt. | Återrop |
347 | Carl Petter Hilleström, Utsikt över Brunnsviken i Hagaparken i höjd med Gustaf III:s paviljong med Ekotemplet och Amor och Psyketemplet. | 25 000 SEK |
348 | Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser. | 44 000 SEK |
349 | Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö. | 21 000 SEK |
350 | Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan". | 25 000 SEK |
351 | Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua"). | Återrop |
352 | Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818). | 150 000 SEK |
353 | Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773). | 56 000 SEK |
354 | Johan Tobias Sergel, "Mamsell M: med präst krage och Claës med sabel" (Danaë och guldregnet). | Återrop |
355 | Johan Tobias Sergel, Gallodier lämnar ut nycklarna till vinkällaren åt de törstande gästerna. | 160 000 SEK |
356 | "Vedute di Napoli". | 16 000 SEK |
357 | Niclas Lafrensen d.y., "Les hasards heureux de l'escarpolette" (De lyckliga tillfälligheterna vid gungan). | Återrop |
359 | Domenico Bossi, Herre i uniform. | 40 000 SEK |
360 | Anders Gustaf Andersson, Mansporträtt, bystbild. | 3 400 SEK |
361 | Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834). | 3 000 SEK |
362 | Louis Francois Aubry, Porträtt av okänd dam, bystbild. | 3 000 SEK |
363 | Karl Gustaf Klingstedt Tillskrivna, Venus och Amor. | 7 500 SEK |
364 | Man i rysk uniform. | 12 000 SEK |
365 | Peter Adolf Hall, Kvinna med blomsterkrans. | 14 500 SEK |
366 | Karl Gustaf Klingstedt Tillskriven, Herdeidyll. | 4 500 SEK |
367 | Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt. | 1 600 SEK |
368 | ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer. | Återrop |
370 | NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553. | Återrop |
371 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing". | 26 000 SEK |
372 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher". | 15 000 SEK |
373 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player". | 8 000 SEK |
374 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria". | 8 500 SEK |
376 | Nicolaes Visscher, "Novissima Totius Terrarum Orbis Tabula, Auctore Nicolao Visscher". | 15 000 SEK |
377 | KUNGLIGA BOKBAND, omslutande en serie Stats-och Hovkalendrar (med varierande titlar) 46 volymer. | 64 000 SEK |
378 | Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3. | 16 000 SEK |
379 | Jöran Andersson Nordberg, LEBEN CARL DES ZWÖLFTEN, KÖNIGS IN SCHWEDEN, MIT MÜNZEN UND KUPFERN. 1-3. | 4 000 SEK |
380 | Elias Magnus Fries, SVERIGES ÄTLIGA OCH GIFTIGA SVAMPAR TECKNADE EFTER NATUREN. | 6 000 SEK |
382 | John & Josiah Boydell (publ), A COLLECTION OF PRINTS, FROM PICTURES PAINTED FOR THE PURPOSE OF ILLUSTRATING THE DRAMATIC WORKS OF SHAKSPEARE, BY THE A. | 17 500 SEK |
383 | SKÅP, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat. Gustavianskt. | 190 000 SEK |
384 | SEKRETÄR. Tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1771). Gustaviansk. | Återrop |
385 | SEKRETÄR, tillskriven Eric N Lindström (mästare i Stockholm 1795-1819). Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
386 | SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
387 | SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk. | 32 000 SEK |
388 | KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 20 000 SEK |
389 | BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 43 000 SEK |
390 | BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock. | 35 000 SEK |
391 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 36 000 SEK |
392 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
393 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko. | Återrop |
394 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 48 000 SEK |
395 | BYRÅ, rokoko, Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797). | Återrop |
396 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
397 | HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
398 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk. | 70 000 SEK |
399 | BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804). | Återrop |
400 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804) , ej signerad. Gustaviansk. | 86 000 SEK |
401 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk. | 58 000 SEK |
402 | BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk. | 215 000 SEK |
403 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | Återrop |
404 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | Återrop |
405 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 52 000 SEK |
406 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
407 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
408 | BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk. | 20 000 SEK |
409 | SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 15 500 SEK |
410 | BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut. | 21 000 SEK |
411 | BORD, av Gottlieb Iwersson. Gustavianskt. | 840 000 SEK |
412 | BORD, troligen av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianskt. | Återrop |
413 | BORD, av Lorentz Lundelius (verksam i Köping och Kungsör 1776-1813). Sengustavianskt. | 46 000 SEK |
414 | BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 21 000 SEK |
415 | BORD, tillskrivet Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan. | 22 000 SEK |
416 | BRICKBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt. | Återrop |
417 | TEBORD, med fajansbricka.
Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt. | Återrop |
418 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 33 000 SEK |
419 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 31 000 SEK |
420 | KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, samt en SPEGEL. Sengustavianska. | 70 000 SEK |
421 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art. 1700-talets slut. | 23 000 SEK |
422 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal. | 19 500 SEK |