Fanerad med mahogny. Skiva av vit marmor. Beslag av mässing. Bakom klaff lådinredning. Nedtill två lådor. Raka nedåt avsmalnande ben. Längd 96, bredd 50, höjd 114 cm.
Fanerlagningar.
Proveniens
Enligt inskription inköpt 1960 från Skarhults slott, Skåne.
×
Logga in
Kunde inte logga in