SEKRETÄR, tillskriven Eric N Lindström (mästare i Stockholm 1795-1819). Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny, tvådelad, tre lådor nedtill, dekor av mässingslister, dragringar med lejonmaskaroner. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning, lönnfack mm. Längd 116, bredd 52, höjd 129 cm. Nycklar medföljer.
Fanerlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in