384
261093

SEKRETÄR. Tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1771). Gustaviansk.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 070 EUR
5 460 - 7 290 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny, jakaranda, rosenträ och färgat lövträ. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av förgylld mässing. Tolv lådor och tre fack bakom klaff. Nedtill låda. Inläggningar på front och sidor med rosettupphängd medaljong med Vasakärve och omgivande lagerhängen. Skivan märkt med rödkrita "Nils Palin" (möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Längd 91,5, bredd 52,5, höjd 122 cm. Nyckel medföljer.

Gammal men troligen en ursprunglig skiva, lådans lås saknas, fanerlagningar och torksprickor.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

222. Edward Hald, taklampa, "Saturnus", modell "HD 602", Orrefors, 1930-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK