Fanerad med amarant, jakaranda, och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger med korslagda palmkvistar. Signerad med bläck i översta lådan "giord af Jonas Hultstén". Längd 68, bredd 44, höjd 83 cm.
Omarbetad skiva, senare lambrekängbeslag, fanerlagningar.
Påskift på byrå under skiva "Tillhörig Al. Clairfelt".