403
267536

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 600 - 22 000 EUR
18 700 - 23 300 USD
Klubbat pris

Fanerad med amarant, jakaranda, och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger med korslagda palmkvistar. Signerad med bläck i översta lådan "giord af Jonas Hultstén". Längd 68, bredd 44, höjd 83 cm.

Omarbetad skiva, senare lambrekängbeslag, fanerlagningar.

Proveniens

Påskift på byrå under skiva "Tillhörig Al. Clairfelt".

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

184. Estrid Ericson, ishink, modell "A 2664", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1955.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
22 000

ditt bud
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Fair warning
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK