BORD, av Lorentz Lundelius (verksam i Köping och Kungsör 1776-1813). Sengustavianskt.
Fanerat med alrot och mahogny. Oval form, i sargen två lådor. Listverk av mässing. Raka, kopplade ben med hjultrissor. Etikettmärkt "Lorentz Lundelius, Köping & Kongsöhr No1.". Längd 67, bredd 47,5, höjd 80 cm.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in